W jaki sposób przenieść zdjęcia z karty pamięci na telefon?

Może się zdarzyć, że będziemy potrzebowali przenieść zdjęcia z karty pamięci na telefon, na przykład w celu szybkiej obróbki i udostępnienia fotografii w mediach społecznościowych. Jest to bardzo częste podczas wakacji, gdy chcąc mieć dobrej jakości pamiątkowe zdjęcia wykonuje się je lustrzanką, a następnie ciężko oprzeć się pokusie podzielenia się nim ze znajomymi. Podobnie rzecz ma się z filmami. Jak przenieść zdjęcia z karty pamięci na telefon aby nie utraciły one na jakości?

W jaki sposób przenieść zdjęcia z karty pamięci na telefon?

Najprostszym, choć dość czasochłonnym sposobem jest włożenie karty pamięci do czytnika kart w komputerze, a następnie podłączenie komputera z telefonem za pomocą kabla USB i przekopiowanie zdjęć.

Większość telefonów komórkowych posiada opcję powiększania wbudowanej pojemności za pomocą karty SD. Dzięki takiemu czytnikowi kart bez problemu możemy przenieść zdjęcia z karty pamięci (na której są zapisane na przykład zdjęcia z lustrzanki czy nagrania z kamery) na komórkę. W jaki sposób przenieść je z pamięci karty tak aby dostępne były już tylko w telefonie?

 

Jest to niezwykle proste w telefonach z systemem operacyjnym Android.

 1. Wejdź w menu ze wszystkimi aplikacjami, wybrać Narzędzia a następnie Pliki (lub Menadżer plików).
 2. Wybierz kategorię Lokalne znajdującą się na górze ekranu.
 3. Przenosząc zdjęcia na telefon należy kliknąć w opcję Karta SD i otworzyć folder w którym zapisane są zdjęcia.
 4. Zaznacz zdjęcia które chcesz przenieść lub kliknij w opcję „zaznacz wszystkie” znajdującą się na dole ekranu, a następnie przycisk „przenieś” znajdujący się obok.
 5. Gdy zdjęcia są już pozaznaczane należy ponownie kliknąć zakładkę Lokalne (góra ekranu) i wybrać folder – w tym przypadku Pamięć wewnętrzną.
 6. Na koniec należy wybrać folder znajdujący się w pamięci wewnętrznej telefonu, gdzie zdjęcia zostaną zapisane. Aby nie mieć później problemu ze znalezieniem fotografii warto za każdym razem tworzyć nowy folder, nazywając do na przykład względem tego jaka jest tematyka zdjęć, data ich wykonania czy inne okoliczności.

Sposób na przeniesienie zdjęć z pamięci telefonu (Android) na kartę SD

Przenoszenie zdjęć z pamięci telefonu na kartę SD wykonuje się w sposób analogiczny.

 1. W telefonie wejdź w menu gdzie dostępne są wszystkie aplikacje, wybierz folder Narzędzia a następnie Pliki (ewentualnie w niektórych modelach telefonów może to nazywać się Menadżer plików).
 2. Na górze ekranu pojawią się dwie zakładki: Kategorie i Lokalne. Należy wybrać tę drugą.
 3. By przenieść zdjęcia na kartę SD należy wybrać Pamięć wewnętrzną i otworzyć folder w którym zapisane są zdjęcia. Domyślnym folderem w większości telefonów wyposażonych w system Android jest „DCIM”.
 4. Należy zaznaczyć zdjęcia które chce się przenieść, można ułatwić sobie ten proces klikając na dole ekranu „zaznacz wszystkie” a następnie przycisk „przenieś” znajdujący się obok, po lewej stronie.
 5. Teraz trzeba ponownie kliknąć zakładkę Lokalne i wybrać folder do którego zdjęcia mają trafić, czyli w tym przypadku Kartę SD.
 6. Ostatnim krokiem jest wybranie odpowiedniego folderu do którego mają zostać przeniesione zdjęcia a następnie kliknięcie na dole ekranu przycisku „przenieś”.

Przenoszenie zdjęć z telefonów (Android) na komputer (Windows)

Kolejną możliwością zabezpieczenia zdjęć może być przeniesienie ich na komputer. W jaki sposób to zrobić?

 1. Za pomocą kabla USB podłącz telefon do komputera.
 2. Odblokuj ekran telefonu. Dopóki ekran nie zostanie odblokowany, komputer nie będzie widzieć podłączonego urządzenia.
 3. Kliknij przycisk Start na komputerze, następnie uruchom aplikację Zdjęcia.
 4. W prawym górnym rogu wybierz opcję Importuj, zaznacz opcję Z podłączonego urządzenia.
 5. Zaznacz zdjęcia które chcesz przenieść na komputer i cierpliwie poczekaj aż pliki zostaną przesłane. Uwaga. Sprawdź czy zdjęcia które chcesz przenieść zapisane zostały w pamięci telefonu, a nie w chmurze.