Telefon z dwoma aparatami

Każdy doświadczony fotograf zgodzi się z tym, że nawet najlepszej jakości aparaty dostępne w telefonach komórkowych nie są w stanie zastąpić profesjonalnego sprzętu. Wynika to z wielu powodów, między innymi dlatego, że do telefonu komórkowego nie jesteśmy w stanie podłączyć lamp błyskowych, mikrofonów czy także wymieniać obiektywów w zależności od tego, jakiego rodzaju zdjęcie chcemy wykonać. Mimo wszystko zdjęcia i filmy wykonywane telefonami komórkowymi są coraz bardziej popularne i gołym okiem widać, że nowe modele telefonów wykonują zdjęcia dużo lepsze jakościowo od swoich poprzedników.

 

Coraz więcej zafascynowanych nowinkami technologicznymi amatorów rezygnuje z klasycznych aparatów fotograficznych i kamer na rzecz telefonów komórkowych. Nie zajmują one dużo miejsca, są lekkie i niemal zawsze mamy go przy sobie. Producenci telefonów odpowiadają na to rosnące zapotrzebowanie cały czas poprawiając jakość dostępnych w komórkach aparatów. Coraz bardziej popularne są telefony posiadające nie jeden aparat, a nawet trzy czy cztery.

 

Informacje – do czego służą dwa aparaty w telefonie?

Telefony wyposażone w dwa aparaty na tylnym panelu najczęściej rozróżniają je względem szerokości kątu widzenia. Do fotografii portretowej lepiej sprawdzi się wąski kąt i niska przysłona, zaś do zdjęć krajobrazowych – szeroki kąt i wysoka wartość przysłony. Te skrajności ciężko pogodzić w jednym aparacie – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w telefonach komórkowych nie mamy możliwości wymiennej optyki. Aby móc wykonywać oba typy zdjęć w zadowalający sposób, producenci komórek zaczęli wprowadzać dwa różnego rodzaju aparaty.

 

Nauka fotografii. Więcej niż dwa aparaty w telefonie – zbędny gadżet czy nowe możliwości?

Telefon z dwoma aparatami na obecnym rynku telefonów komórkowych już jest standardem, zaś coraz częściej pojawiają się komórki z trzema lub nawet czterema aparatami. Jest to wyłącznie chęć wyróżnienia się na tle konkurencji czy realna możliwość robienia zdjęć dużo lepszej jakości?

 

Kiedy podział na dwa aparaty dotyczy rozróżnienia na fotografię szerokokątną i portretową, tak trzeci aparat zwykle odpowiada za zoom. Chcąc wykonać zdjęcie obiektu, który znajduje się daleko, wiele traci się na jakości podczas wycinania odpowiedniego kadru z gotowej fotografii. Każdy na pewno kojarzy jak wyglądają zdjęcia z porozciąganymi pikselami, niewyraźne, posiadające płaską gamę kolorystyczną. Trzeci obiektyw w telefonie sprawia, że nawet w dużej odległości od fotografowanego obiektu jesteśmy w stanie wykonać zdjęcie, które nie będzie traciło na jakości poprzez nieudolne cyfrowe przybliżenie.

 

Jednak nie każdy producent telefonów komórkowych w taki sposób rozdziela ich możliwości. Niektóre modele posiadają jeden aparat odpowiadający za wykonywanie zdjęcia w czerni i bieli, zaś drugi wychwytujący kolorystykę. Dzięki temu wykonane zdjęcie będzie miało szeroką gamę kolorystyczną, mocne nasycenie barw oraz odpowiedni kontrast. Zwłaszcza jeżeli zmieni się format zapisu z „jpeg” na „raw”, co pozwoli wychwycić ogromną ilość szczegółów zdjęcia podczas postprodukcji w odpowiedniej aplikacji.

 

Czwarty aparat zazwyczaj służy do tego by zdjęcia zyskały profesjonalny wygląd dzięki rozmyciu tła imitującemu fotografię lustrzankową. Podczas fotografowania należy jedynie dotknąć w odpowiednim miejscu ekran telefonu aby algorytm sztucznej inteligencji dopasował ustawienia i wybrał tryb w jakim zdjęcie ma być wykonane. Oczywiście są to zmiany, które można modyfikować także na własną rękę, w ustawieniach aparatu, lecz jeśli można skorzystać z gotowych rozwiązań, które niczym nie ustępują ręcznym ustawieniom nie ma powodu by trafić na to czas.

 

Do czego więc służą dwa aparaty w telefonie? Najprościej mówiąc – do wykonywania zdjęć w lepszej jakości, niezależnie od fotografowanego obiektu i warunków zastanych.