Sprzęt do nagrywania filmów

W czasach wysokiej jakości aparatów w jakie wyposażone są telefony komórkowe może wydawać się, że kompletowanie specjalistycznego sprzętu do nagrywania filmów nie jest koniecznością. To prawda, koniecznością nie jest, lecz chcąc zdobyć dużą liczbę odbiorców lub zacząć zarabiać na tworzonych przez siebie filmach należy zainwestować w odpowiedni sprzęt. Powód jest prosty – konkurencja nie śpi. Rynek sprzętu do filmowania prężnie się rozwija, więc bardzo łatwo wypaść z obiegu i wpuścić na swoje miejsce osoby mniej doświadczone, lecz posiadające możliwości nagrywania w dużo lepszej jakości. O czym warto pomyśleć rozpoczynają swoją przygodę z kręceniem filmów?

 

Nagrywanie filmów – od czego zacząć?

Jeśli nie jest się jeszcze rozeznanym w temacie i nie do końca się wie w jakich celach będzie się używać sprzętu, warto porobić wstępne nagrania za pomocą telefonu komórkowego. Współczesne telefony posiadają wysokiej jakości optykę, która zagwarantuje stworzenie filmów w na tyle dobrej rozdzielczości aby na podstawie zdobytego doświadczenia i analizy nagrań móc zadecydować w którą stronę dalej się pokierować. Taka kamera jest uniwersalna – sprawdzi się zarówno do vlogowania jak i do nagrywania ujęć krajobrazu. Poza tym telefon komórkowy mamy niemal zawsze przy sobie, jest niewielki, poręczny i można zabrać go ze sobą w dowolne miejsce. Telefon komórkowy pozwala także szybko edytować filmy i udostępniać je w serwisach takich jak YouTube, dlatego to naprawdę rozsądny pomysł dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z vlogowaniem lub dopiero szukają swojej drogi w komercyjnym nagrywaniu filmów.


Lustrzanka czy kamera?

Jak zwykle – wszystko uzależnione jest od oczekiwań i tego jakiego rodzaju filmy chcemy nagrywać. Do produkcji w studiu czy w warunkach domowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się lustrzanka. Decydując się na lustrzankę trzeba zwracać uwagę na to, czy wybrane zestawienie aparatu i obiektywu będzie ze sobą kompatybilne pod kątem autofocusa. Kiedy jeszcze przy robieniu zdjęć można pozwolić sobie na ustawianie ostrości ręcznie, za pomocą pierścieni na obiektywie, tak przy nagrywaniu filmów potrzebny jest sprzęt, który od razu będzie wyłapywał ostrość.

Do nagrań plenerowych a także filmów okolicznościowych (pierwsza komunia, wesele itd.) lepszym wyborem będzie kamera. Kiedy lustrzanka pomaga uzyskać przyjemną w odbiorze głębie ostrości i podbicie centralnego punktu kadru, kamera sprawdzi się przy szerokim kadrze i wychwytywaniu szczegółów nie tylko z pierwszego planu. Niemałe znaczenie ma także wielkość i waga sprzętu. Kamery z reguły są lżejsze i mniejsze od lustrzanek z wymienną optyką, dlatego są bardziej poręczne i lepiej sprawdzą się osobom, które zamierzają nagrywać filmy w plenerze.

O jakim sprzęcie jeszcze warto pomyśleć?

Poza obrazem, w filmach niezwykle istotny jest dźwięk. Osoby które chcą uzyskać profesjonalną jakość nagrań muszą wyposażyć się w mikrofon, zwłaszcza jeśli filmy będą nagrywane w plenerze.

Tworząc filmy w plenerze można bazować na świetle naturalnym, lecz aby zapewnić sobie odpowiednie światło w studiu czy w domu trzeba wyposażyć się w odpowiednie lampy. Zdecydowanie niewskazane jest korzystanie z wbudowanej lampy błyskowej, gdyż tak silne, nieodbite od jasnego materiału światło sprawi, że część kadru będzie przepalona, a kontrast między pierwszym a dalszym planem zupełnie nienaturalny i nieprzyjemny w odbiorze.

 

Z nagrywaniem filmów podobnie jest jak z fotografią – podstawa to dobre oświetlenie, oraz wyczucie estetyki. Ilość oferowanych przez sklepy sprzętów do nagrywania może początkowo przytłoczyć osobę, która dopiero zaczyna swoją przygodę z filmem, dlatego na samym początku warto bazować na tym co już się posiada – na przykład na aparacie w telefonie komórkowym. Dopiero po zdobyciu podstawowej wiedzy na temat nagrywania można rozpocząć poszukiwanie sprzętu, który idealnie spełni nasze oczekiwania.