Obiektywy canon jaki do czego?

Aparaty lustrzankowe z wymienną optyką pozwalają idealnie dopasować sprzęt do okoliczności i oczekiwanych efektów. Czym się kierować wybierając obiektyw?

Należy sprawdzić typ posiadanego w aparacie mocowania

Pierwszy krok to ustalenie jakiego rodzaju mocowanie posiada się w aparacie. Można to sprawdzić na opakowaniu aparatu, lub po odłączeniu obiektywu od aparatu. Aparaty Canon mogą posiadać jeden z poniżej wymienionych rodzajów:

  • EF – jeśli na górze mocowania widoczna jest tylko czerwona kropka świadczy to o tym, że aparat jest pełnoklatkową lustrzanką. Odpowiednie do niego będą obiektywy EF, TS-E i MP-E.
  • RF – jeśli po odłączeniu obiektywu na mocowaniu widoczna jet pionowa, czerwona kreska, aparat jest bezlusterkowcem. Odpowiednie będą dla niego obiektywy systemu R. Za pomocą adapterów EF-EOS R z powodzeniem można używać także obiektywów MP-E, EF, TS-E i EF-S.
  • EF-S – aparaty posiadające na mocowaniu czerwoną kropkę i biały kwadrat są lustrzankami o matrycy APS-C. Zgodne obiektywy to EF-S, EF, MP-E i TS-E.
  • EF-M – bezlusterkowce z serii EOS M o matrycy APS-C mają na mocowaniu białą kropkę. Zgodne z tym mocowaniem są obiektywy EF-M, a po podłączeniu adapteru EF-EOS M można korzystać także z obiektywów MP-E, EF, EF-S i TS-E.

Są to oznaczenia, które dla amatora mogą wydawać się czarną magią, lecz należy upewnić się do mocowania przed zakupem obiektywu, gdyż może się okazać, że wydane pieniądze zostaną stracone. Jednak to nie są wszystkie oznaczenia, jakie można znaleźć na obiektywie. Czym się sugerować szukając sprzętu do konkretnego celu?

Najlepsze obiektywy do fotografii portretowej, Canon

Wykonując zdjęcia portretowe oczekujemy dobrej ostrości na pierwszym planie, rozmycia tła oraz aby twarz modela nie była zdeformowana. Do tego najlepiej sprawdzi się obiektyw 85mm ze światłem stałym 1.8. Jest to najczęściej wybierany obiektyw przez fotografów ślubnych, co mówi samo za siebie. Tańszym obiektywem portretowym jest Canon EF 50mm ze światłem stałym 1.8. Kosztuje on zaledwie kilkaset złotych, lecz jego konstrukcja jest bardzo delikatna. Mimo wszystko dopiero ucząc się fotografii może być bardzo pomocnym narzędziem.

Obiektywy do fotografii krajobrazowej, Canon

W fotografii krajobrazowej, w przeciwieństwie do portretowej, mile widziana jest duża głębia ostrości. Dzięki temu każdy element znajdujący się w kadrze będzie odpowiednio wyostrzony. Najlepiej sprawdzą się szerokie obiektywy, na przykład Canon EF 16-35/4L. Szerokokątne obiektywy pozwalają zmieścić dużo elementów w kadrze, dobrze zaakcentowany jest pierwszy plan zdjęcia, przy jednoczesnej pełnej widoczności tła, które również jest wyostrzone oraz nie jest rozmyte. Dobrze sprawdzą się także teleobiektywy, posiadające wartość ogniskowej w granicach 70-300 mm. Ultraszeroki obiektyw sprawi, że zdjęcie będzie miało efekt lekkiego spłaszczenia, wizualnie przybliży pierwszy i dalszy plan. Są to pożądane efekty w kontekście fotografii krajobrazowej.

Najlepsze obiektywy dla fotoamatora

Osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią zaleca się korzystanie z obiektywu podstawowego, tak zwanego kitowca. Zazwyczaj jest on dostępny w zestawie z aparatem. Charakteryzują się one zmienną ogniskową – co pozwala przybliżać i oddalać, a także niestety zazwyczaj są dość ciemne. Oznacza to w praktyce, że aby wykonać dobrej jakości zdjęcie trzeba mieć dobrze oświetlony obiekt, oraz wysoka wartość przysłony sprawia, że pierwszy plan nie jest tak dobrze odcięty od tła. Mimo wszystko są to polecane obiektywy dla fotoamatorów, gdyż tylko dzięki możliwości posiadania zmiennej szerokości ognikowej analizując zdjęcia można zauważyć, z których ustawień korzysta się najczęściej. Dzięki temu uzyskujemy informacje w jakiego rodzaju następny obiektyw warto się wyposażyć. To daje pewność, że będzie on trafiony i bardzo często wykorzystywany w fotografii.