Kolaże. Jak zrobić za darmo i w sieci?

Fotografia to magiczna branża, z której każdy może tak naprawdę wyciągnąć dokładnie to, czego potrzebuje. W rzeczywistości fotografia zawsze będzie miała wartość sentymentalną i pamiątkową. Nie ma przecież lepszej pamiątki niż wspólne chwile z bliskimi osobami, które uwieczniono na kliszy lub karcie pamięci. Zdjęcia mają ogromną moc i bywają niemałym źródłem przyjemności, radości oraz pięknych wzruszeń. Niemniej, warto korzystać również z narzędzi ogólnodostępnych, które pozwolą nam tworzyć na bazie fotografii pamiątki ponadczasowe i jedyne w swoim rodzaju. Program do robienia kolaży online to doskonała propozycja dla osób, które być może poszukują właśnie pomysłu na udany prezent dla bliskiej osoby lub same chciałyby zafundować sobie coś wyjątkowego.

Czym jest kolaż i dlaczego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem?

Kolaż to w rzeczywistości technika plastyczna, która stała się słynna również za sprawą mistrza Pablo Picassa. Zlepianie różnych pozornie niepasujących do siebie elementów pozwalało artystom uzyskać eklektyczny efekt, który w sumie nabierał pewnego rodzaju nowej wartości. Kolażem zajmowali się również japońscy kaligrafowie, aczkolwiek to Francję uznano za kolebkę tej niezwykłej techniki, która na przestrzeni kolejnych lat miała przeniknąć inne dziedziny sztuki. W fotograficznym aspekcie kolaż jest wobec tego zlepkiem różnych zdjęć, które mogą cieszyć się wartością artystyczną lub być niezwykłą pamiątką. To rozwiązanie bardzo dobrze przyjęło się w fotografii, ponieważ umożliwia stworzenie wyjątkowego obrazu i nie wymusza na zdecydowanie się na jedno zdjęcie. Kilka dobrych momentów uchwyconych w jednej ramie to piękny prezent i oryginalna dekoracja każdego wnętrza.

Jak stworzyć własny kolaż?

Mogłoby się wydawać, że najprostszym rozwiązaniem będzie wywołanie wybranych zdjęć, a następnie umiejscowienie ich w ramie. Naturalnie, można w taki sposób tworzyć kolaże, aczkolwiek w dzisiejszych czasach nie brakuje prostych i intuicyjnych narzędzi, które znacząco usprawnią proces tworzenia i sprawią, że nasze dzieło spełni wszelkie oczekiwania. Na rynku istnieje bardzo dużo programów do tworzenia kolaży, aczkolwiek warto pamiętać, że tylko część z nich jest darmowa. Za niektóre kreatory trzeba uiścić opłatę, która trzeba przyznać, nie jest adekwatna. Warto zatem poszukiwać rozwiązań bezpłatnych. Dosyć ciekawym rozwiązaniem wydaje się być program o nazwie Canva. To całkowicie bezpłatny program, który ma jednocześnie całkiem sporo do zaoferowania. Przede wszystkim umożliwia edycję zdjęcia i obróbkę na całkiem dobrym poziomie. Co więcej, wyposażony jest w szereg interesujących filtrów oraz szablonów. Umożliwia również tworzenie wyjątkowo ładnych kolaży. Faktem jest, że podstawowe funkcje są bezpłatne i jedynie wykupienie pakietu PRO umożliwia dostęp do wszystkiego, aczkolwiek nie musimy płacić, by stworzyć kolaż. Wystarczy jedynie zarejestrować się na stronie programu, stworzyć odrębne konto i przystąpić do przyjemnej pracy.

Co jeszcze mamy do dyspozycji?

Dosyć ciekawą alternatywą dla Canvy jest PicMonkey. To kolejna aplikacja, która umożliwia bezpłatne tworzenie wyjątkowych kolaży w sposób niezwykle łatwy, intuicyjny i sprawny. Aplikacja została wzbogacona atrakcyjnymi wizualnie szablonami, spośród których możemy wybierać. Trzeba przyznać, że z pomocą tej niezwykle prostej w obsłudze aplikacji będziemy w stanie stworzyć unikatowe kompozycje fotograficzne o różnym rozmieszczeniu, układzie i szacie graficznej. Wielu ludzi decyduje się również na darmowy program o nazwie Photoscape. To kolejne dobrodziejstwo, z pomocą którego będziemy mogli kreować wyjątkowo estetyczne kolaże. Korzysta z tego programu sporo osób parających się fotografią produktową. Zestawienie jednego produktu ujętego z kilku perspektyw to idealny materiał na kolaż wykorzystany do celów marketingowych.