Zarówno osoby profesjonalnie zajmujące się fotografią jak i fotoamatorzy przyznają zgodnie, że za pomocą telefonu można wykonać zdjęcia naprawdę zadowalającej jakości. O czym należy pamiętać fotografując telefonem?
Podstawa udanego zdjęcia – czysty obiektyw
Może wydawać się to banalne, lecz naprawdę wiele osób zapomina o tym, jak ważny jest czysty obiektyw. Nosząc telefon w kieszeni czy w dłoni w sposób zupełnie naturalny doprowadzamy do tego, że na obiektywie pojawiają się zabrudzenia czy nawet rysy. Chcąc wykonać zdjęcie dobrej jakości, które będzie odpowiednio ostre i na którym nie będzie smug, musimy najpierw przetrzeć obiektyw. W tym celu można wykorzystać specjalnie do tego stworzone ściereczki, lecz „na szybko” sprawdzi się delikatne przetarcie telefonu za pomocą miękkiego materiału, na przykład bluzki czy szalika.
Nauka fotografii. Jak wykonać dobrze wyostrzone i naświetlone zdjęcia?
Większość aparatów w telefonach komórkowych posiada funkcję automatycznej stabilizacji obrazu. Jeśli zauważysz, że zdjęcia wykonane przy dobrym oświetleniu są rozmazane, warto w ustawieniach aparatu sprawdzić czy funkcja automatycznej stabilizacji obrazu została włączona. Ma to szczególne znaczenie jeśli chcesz sfotografować obiekt, który jest w ruchu. Jeśli mimo uruchomienia tej przydatnej możliwości zdjęcia nadal nie będą satysfakcjonującej jakości warto wyposażyć się w statyw lub wykorzystać stabilną powierzchnię w celu oparcia telefonu. Innym sposobem na zapobieganie poruszeniu telefonu podczas wykonywania zdjęcia jest uruchomienie samowyzwalacza. Do wielu uchybień dochodzi już po wciśnięciu przycisku odpowiadającego za uwiecznianie obrazu. W tym czasie telefon dostosowuje czas naświetlania, czyli czas w jakim migawka jest otwarta i rejestruje każde poruszenie. Zasada jest prosta – im lepsze światło, tym krótszy czas naświetlania. To właśnie dlatego zdjęcia wykonywanie za dnia wyglądają znacznie lepiej niż na przykład portrety nocne. By nie doszło do poruszenia można ustawić samowyzwalacz na kilka sekund i oprzeć telefon o książkę czy nawet ścianę.
Jaki format zapisywania zdjęć wybrać?
Dobrej jakości aparaty to we współczesnych telefonach standard. Co za tym idzie – większość telefonów posiada bogate możliwości modyfikowania ustawień aparatu. Domyślnym formatem zapisu jest popularny „jpeg”. Jeśli chce się zyskać nowe możliwości na wydobycie szczegółów zdjęcia, zmianę oświetlenia i kolorystyki podczas edycji zdjęć w aplikacji na telefonie, format domyślny należy zmienić na „raw”. Jest to cyfrowa wersja negatywów z klasycznych, analogowych aparatów. Zdjęcie zapisane w takim formacie nie zostaje przez telefon automatycznie poprawione i pozostawia dużo możliwości w edycji, należy więc pamiętać o tym, że „surowe” zdjęcia bez poprawek będą wyglądały gorzej, niż te zapisane w formacie „jpeg”.
Dobór odpowiedniego trybu
Poza formatem zapisywania zdjęć, aparaty w telefonach komórkowych dają możliwość także wyboru automatycznego trybu. Dzięki temu podczas fotografowania telefon sam dobiera właściwe parametry, takie jak czas naświetlania, przysłona czy ISO. Portrety wymagają zupełnie innych ustawień niż zdjęcia krajobrazowe. Na szczęście dzięki automatycznym trybom doboru ustawień nie musisz za każdym razem się nad tym głowić. To kolejny powód dlaczego fotografowanie za pomocą telefonu komórkowego cieszy się tak dużą popularnością.
Nawet najlepiej dobrane ustawienia aparatu i obiektyw wysokiej jakości nie uratują zdjęcia, jeśli osoba fotografująca nie będzie miała odpowiedniego wyczucia kompozycji i estetyki kadru. Chcąc polepszyć jakość zdjęć należy skupiać się nie tylko na technicznych aspektach aparatu, lecz także podchodzić do tematu z głową – odpowiednio ustawić fotografowany obiekt, dobrze go oświetlić i zachować realistyczne proporcje.