Intrygujące zdjęcia

Wielu zawodowych fotografów bezustannie zastanawia się, w jaki sposób stworzyć pracę, która faktycznie będzie ciekawa pod każdym względem, wielowymiarowa i zmuszająca do jakiejkolwiek refleksji. Stworzenie czegoś, co nie będzie tylko zwykłym obrazkiem to wyjątkowo trudne zadanie, aczkolwiek wykonalne. Jak zrobić ciekawe zdjęcie? Przede wszystkim warto i trzeba praktykować. Każdego dnia i bez względu na okoliczności. Fotograf teoretyk nigdy nie zdoła osiągnąć poziomu fotografa, który nie rozstaje się z aparatem.

Eksperymenty na wagę złota

Każda dziedzina sztuki ograniczana jest przez pewnego rodzaju kanony i reguły, których trzeba się w jakiś sposób trzymać. Niemniej, warto pamiętać, że nowe kierunki artystyczne w większości przypadków powstawały w wyniku eksperymentu i chęci wyrwania się z utartych schematów. Również w przypadku fotografii warto sobie taką informację wziąć do serca. Najciekawsze ujęcia bywają dziełem przypadku, w którym nikt nie brał pod uwagę zasad tworzenia fotograficznego arcydzieła. Bywa również tak, że zachwycający efekt uzyskuje się wyłącznie poprzez eksperyment. Dlaczego warto wymykać się utartym i sprawdzonym szablonom?

Ogranicza nas tylko wyobraźnia

Fotografia portretowa to jedna z najtrudniejszych gałęzi fotografii. Trzeba przecież przedstawić drugiego człowieka w sposób atrakcyjny i niebanalny. Zwłaszcza w przypadku portretów artystycznych takie zadanie może być dosyć skomplikowane. Każdy chce tworzyć dzieła unikatowe i w pewnym sensie niepowtarzalne. Warto wówczas choć na chwilę zapomnieć o naukach i żelaznych zasadach. Zawsze warto próbować uchwycić osobę z nieco innej perspektywy i zobaczyć wówczas, co z tego wyniknie. Efekty bywają oszałamiające. Nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas sesji skorzystać z rekwizytów, które mogłyby uświetnić całą pracę. Wiele zależy od ogólnej koncepcji, choć zasadniczo dobrym pomysłem będzie po prostu działanie bez zakotwiczonych mechanizmów. Wielu zawodowych fotografów przyznaje, że dopiero wyzbycie się takowych sprawia, iż są w stanie tworzyć bez zbędnych ograniczeń, a tylko taka praca pozwala uzyskać efekty, które przechodzą nasze najśmielsze oczekiwania.

Czy potrzebujemy drogiego sprzętu?

Wykonanie ciekawego i głębokiego zdjęcia wcale nie wymaga od nas posiadania sprzętu z najwyższej półki. Przykładem mogą być fantastyczne zdjęcia ludzi, którzy posługują się wyłącznie własnym telefonem komórkowym. W fotografii liczy się przede wszystkim światło, ale również zamysł i wrażliwość osoby fotografującej. Trzeba zatem wiedzieć, co chce się uwiecznić i korzystać z tego, co akurat zastaliśmy. Doskonałe aparaty w dzisiejszych telefonach sprawiają, że wielu ludzi wykonuje nimi nawet zdjęcia produktowe. Efekt jest równie zadowalający. Zresztą, fotografia produktowa to również spore pole do popisu i możliwość doskonalenia technicznych i kompozycyjnych umiejętności. Po pierwszej próbie wykonania atrakcyjnego wizualnie zdjęcia świeżych warzyw okaże się bowiem, że przed nami długa droga do uzyskania perfekcyjnego kadru. Każdy fotograf powinien przede wszystkim dbać o rozwój własnej kreatywności, eksperymentować i sprawdzać, co w praktyce może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Patenty na ciekawe ujęcia

Bez względu na to, w jakiej branży fotograficznej najlepiej się odnajdujemy, powinniśmy zawsze być otwarci na nowe rozwiązania i samodzielnie takich poszukiwać. Doskonałe zdjęcia produktowe są wynikiem eksperymentu. Przykładem mogą być fantastyczne ujęcia gadżetów zanurzonych w misie z mlekiem. Obiekt wygląda wówczas jak zatopiony w białej masie niewiadomego pochodzenia. Warto również korzystać z dodatkowego oświetlenia, np. w postaci ledów. Tanie rozwiązania mogą wiązać się z niezwykłym efektem wizualnym zarówno w przypadku fotografii produktowej, jak i portretowej.