Gdzie szukać fotograficznej inspiracji?

Niemal każdy fotograf posiada grono autorytetów i mistrzów, od których pragnie nauczyć się kunsztu fotografowania. Inspiracje fotograficzne to bardzo ważny aspekt i choć niektórzy nie przyznają się do posiadania takowych, to jednak każdy miał do czynienia z pracami, które po prostu są arcydziełami. Kultowe prace wybitnych zawodowców bywają istotne w procesie kształtowania własnego stylu. Pomagają zrozumieć własny punkt widzenia, ale również budują własną wrażliwość na otaczający nas świat. Kto zasługuje na uznanie w świecie fotografii i dlaczego?

Niezwykły fotograf z Niemiec

Jego prace znają wszyscy. Przed obiektywem Petera Lindbergha stawały gwiazdy największego formatu, choć zasłynął w branży przede wszystkim jako fotograf mody. Lindbergh pochodził z Niemiec, ale urodził się w wówczas okupowanym Lesznie w 1944 roku. Od najwcześniejszych lat fascynował się sztuką. Studiował na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie i ostatecznie na dobre zajął się fotografią. Na przestrzeni lat współpracował z wieloma magazynami, choć do historii przeszły jego prace realizowane dla Vogue. Przed jego obiektywem stawały najpiękniejsze kobiety. Nie zabrakło Cindy Crawford, Naomi Campbell czy Kate Moss. Lindbergh był wyjątkiem w swojej branży, ponieważ kategorycznie odmawiał wykonywania retuszu na zrealizowanych zdjęciach. Dochodziło również do sytuacji, w których podpisywał umowę z konkretnymi magazynami, z której wynikało, że zdjęcie nie może być poddawane żadnej obróbce. Z jego fotografii wyziera wobec tego stuprocentowe piękno naturalne, które tak bardzo brakuje w obecnych czasach. Dla fotografów modowych i portretowych Lindbergh na zawsze pozostanie największą inspiracją fotograficzną.

Porcja inspiracji z Rosji

Elizaveta Porodina to fotograf modowy bezustannie balansujący pomiędzy czystą fotografią a grafiką. Surrealistyczne dzieła tej wybitnej kobiety inspirują wielu fotografów pragnących stworzyć zupełnie nową jakość i udowodnić, że jedyną rzeczą, jaka może ograniczać fotografa jest jego wyobraźnia. Każda praca Porodiny zasługuje na uznanie. Dopracowane kadry, piękna zabawa kolorem i różnego rodzaju rekwizytami sprawiają, że każdy jej portret jest z jednej strony rozpoznawalny, a z drugiej zupełnie zaskakujący. Porodina bawi się obrazem na swój sposób i powoduje, że każdy twórca ma ochotę zrobić coś na jej miarę. Podobne odczucia towarzyszą każdemu, kto ogląda prace Annie Leibovitz, amerykańskiej fotografki, która na swoim koncie ma prace przede wszystkim z gwiazdami kina czy muzykami. To właśnie Annie wykonała kultowe zdjęcie Johna Lennona i Yoko Ono na kilka godzin przed tragiczną śmiercią muzyka. To właśnie Annie wyruszyła w trasę koncertową z The Rolling Stones, by po wielu tygodniach tułaczki udać się bezpośrednio na odwyk, choć z wybitnymi kadrami. I to również ona na przestrzeni lat była wielokrotnie nagradzana, a przez wielu wciąż uważana jest za mistrzynię fotografii portretowej i artystycznej. Z całą pewnością jej prace potrafią inspirować.

Inspiracje na wyciągnięcie ręki

Oczywistym jest, że mistrzowie fotografii mogą być autorytetami, których śladem chcemy podążać. Warto jednak pamiętać o narzędziach, które pozwolą nam podglądać twórczość mniej znanych artystów. Instagram to platforma, z której korzysta obecnie ponad miliard użytkowników. To serwis stricte fotograficzny, a zatem opiera się na zdjęciach i dla fotografów jest pewnego rodzaju ogólnodostępnym portfolio. Perełek nie brakuje. Wystarczy jedynie wpisać w wyszukiwarkę hasztag o konkretnej treści, by dokopać się do zdjęć, które potrafią zrobić niemałe wrażenie. Rynek fotograficzny zaskakuje na każdym kroku, a platformy typu Instagram czy Facebook pozwalają nam na własną rękę odkrywać wschodzące gwiazdy fotografii i ich ciekawe spojrzenie na rzeczywistość.