Ciekawe zdjęcia dzieci. Jak do tego podejść?

Fotografia noworodkowa i dziecięca przechodzi obecnie coś na wzór złotej ery. Każdy fotograf zawodowy ma za sobą takie epizody, a dla niektórych z nich taka forma fotografii stała się najbardziej lukratywną formą. Nic w tym dziwnego. Nie ma bowiem rodzica, który nie chciałby zatrzymać swojej pociechy w wyjątkowych kadrach i pięknej scenerii. Jak wykonać intrygujące, dobre i przede wszystkim satysfakcjonujące zdjęcia małym dzieciom?

Komfort malucha to podstawa

Ciekawe pomysły na zdjęcia dzieci wcale nie muszą opierać się na inwestowaniu ogromnych pieniędzy w rekwizyty. Noworodkowe sesje można wykonać w domowym studiu, mając ze sobą zaledwie kilka tkanin. Uważa się, że sesja noworodkowa powinna być wykonana nie później niż w czternastym dniu życia maluszka i nie wcześniej niż pięć dni po narodzinach. Dobrze jest wówczas zaaranżować studio w mieszkaniu lub domu młodych rodziców, ponieważ to jedyne miejsce, w którym rodzina będzie czuła się komfortowo. Jak zrobić piękne ujęcie maluszkowi? Warto skorzystać z zastanego naturalnego światła. To przede wszystkim, ponieważ zależy nam na tym, aby maluszek nie odczuł wielkich zmian w swoim otoczeniu, a obecność bardzo jasnego światła sztucznego mogłaby do tego doprowadzić. Warto skupić się na tym, co chcemy mieć w kadrze poza małym modelem. W gruncie rzeczy sesje maluszkowe należą do jednych z najbardziej plastycznych. Model lub mała modelka są wdzięcznymi tematami do fotografowania, a zatem pozostaje nam tylko zorganizowanie przestrzeni. Można w tym wypadku skorzystać z wiklinowego kosza, w którym umieścimy malucha, przyjaznych skórze tkanin czy teł fotograficznych. Warto dobrać kolorystykę tła do ubranek dziecka w taki sposób, aby finalnie powstał ładny obraz.

Jak zrobić ciekawe zdjęcia starszym dzieciom?

Starsze dzieci dają nam nieco większe pole do manewru, choć nie są obdarte jeszcze z cudownej spontaniczności, która je odznacza. Warto właśnie z tej spontaniczności skorzystać podczas sesji fotograficznej. Dobrym pomysłem może być spacer fotograficzny i wspólna zabawa, podczas której fotograf będzie mógł uchwycić dziecko w naturalnym momencie i bez sztucznego pozowania. Tego typu ujęcia zawsze są o niebo lepsze niż pozowanie w studiu na kolorowym tle. Dzieci zawsze są wdzięcznym tematem, ale warto pamiętać o stylizacji, która pozwoli uzyskać zamierzony rezultat. Dosyć dużym zainteresowaniem cieszą się sesje w stylu retro. Trzeba przyznać, że mały chłopczyk w muszce pod szyją, eleganckiej kamizelce to wyjątkowo uroczy obrazek. Warto zachęcać dzieci do tego, aby na sesje fotograficzne brały swoje ulubione zabawki. To one decydują o tym, czy dziecko będzie czuło się komfortowo i swobodnie. Zaaranżowanie studia fotograficznego na sesję dziecięcą jest nieco większym wyzwaniem, aczkolwiek czasami wystarczy zaledwie kawałek tła, mocny akcent w postaci wybranego rekwizytu i odpowiedni strój.

Skąd czerpać inspiracje na sesje dziecięce?

Inspiracje znajdują się zawsze w zasięgu ręki i tylko od nas zależy, czy po nie sięgniemy czy nie. Warto poszukiwać nowych rozwiązań i starać się tworzyć zdjęcia, które nieco odbiegają od normy. Pewna firma produkująca ubranka dla małych dzieci zdecydowała się na czerń jako kolor dominujący we wszystkich projektach. Trzeba przyznać, że to doskonała wręcz odmiana w zalewie ubranek różowych, które są przeznaczane dla dziewczynek i niebieskich dla chłopców. Taka czerń może być doskonałym urozmaiceniem ciekawych kadrów podczas dziecięcej sesji. Ciekawym rozwiązaniem może być również zupełnie nietypowy plener, który nie będzie parkiem ani lasem. Sceneria miejska również może być świetnym wyborem i zdecydowanie znacznie oryginalniejszym niż studio czy park. Zawsze warto brać pod uwagę osobiste zainteresowania młodego modela, które mogą być fantastyczną inspiracją dla fotografa.