Blendy fotograficzne – krótki poradnik jak wybrać i czym się kierować przy zakupie

Proste i skuteczne oświetlenie fotografii? Jeśli zależy Ci na tym aspekcie, oznacza to, że potrzebujesz dobrej blendy fotograficznej. Rynek jest jednak tak szeroki i różnorodny, że niełatwo wybrać taki blendy, które sprawdzą się najlepiej. Na co zwrócić uwagę? Kilka ważnych porad i przydatnych wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje i kształty blend

Blendy dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów, mają także różne kształty. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, dostępne są blendy w pięciu kolorach:

  1. Blenda w kolorze złotym – decydując się na ten kolor, możesz uzyskać ostre, a jednocześnie ciepłe światło. Jeśli potrzebujesz wyrazistego efektu, złota blenda o metalicznym odcieniu sprawdzi się bardzo dobrze. Taka blenda daje efekt podobny do barwy światła w pogodny i słoneczny dzień.
  2. Blenda w kolorze srebrnym – ten kolor warto wybrać wówczas, gdy potrzebne jest ostre światło o zimnej barwie. Najczęściej stosuje się ten rodzaj blendy w fotografii studyjnej.
  3. Blenda w kolorze białym – taką blendę kojarzy wiele osób, nawet tych, które nie mają do czynienia z fotografią na co dzień. Blenda w kolorze białym sprawdzi się doskonale, jeśli potrzebne jest łagodne oświetlenie.
  4. Blenda transparentna – zmiękcza i rozprasza światło.
  5. Blenda w kolorze czarnym – ten model sprawdza się bardzo dobrze, gdy trzeba zlikwidować odbicia. Taka blenda bardzo często jest stosowana w fotografii produktowej. Jaki kolor blendy wybrać? To zależy od czynników indywidualnych, takich jak rodzaj sesji czy dostęp do naturalnego światła. Tak naprawdę każda sesja może potrzebować innego koloru blendy. Warto zaopatrzyć się w podstawowe odcienie i nieco poeksperymentować, aby przekonać się, jaka barwa sprawdza się dobrze w konkretnych warunkach. Poza rodzajami blendy, mamy także do czynienia z różnymi kształtami. Jak wybrać odpowiedni? Znowu wybór zależy od czynników indywidualnych, ważne są preferencje oraz potrzeby fotografa. Jeśli chodzi o kształty blendy, na rynku dostępne są: 1. Blenda w kształcie prostokąta – sprawdzi się w przypadku szerokiego kadru. Jest to blenda bardzo praktyczna i bardzo chętnie stosowana przez fotografów. Blenda w tym kształcie sprawdzi się nie tylko w szerokim kadrze, ale także w fotografii portretowej.
  1. Blenda okrągła – sprawdza się doskonale wówczas, gdy potrzeba wyeliminować cienie na twarzy w fotografii portretowej. Poza fotografią portretową ta blenda dobrze oświetli także elementy w szerokim kadrze.
  2. Blenda w kształcie trójkąta – bardzo wygodna w zastosowaniu, na co wpływ ma niewielki rozmiar. Taka blenda sprawdzi się świetnie w ciasnym portrecie.

Blenda fotograficzna – na to warto zwrócić uwagę

Zakup blendy fotograficznej warto dobrze przemyśleć. Poza kolorem oraz kształtem jest jeszcze kilka innych ważnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Pierwszy z nich dotyczy jakości zastosowanego płótna. Solidne wykonanie to podstawa i nie należy o tym zapominać. Blenda nie powinna ścierać się po zakupie. Dobra blenda to taka, która pozostaje w świetnym stanie nawet kilka lat po zakupie. Kolejna ważna kwestia dotyczy ramy, a dokładniej tego, czy jest ona solidna. Zwróć uwagę na to, czy stelaż blendy jest dostatecznie elastyczny. Pamiętaj, że częste składanie i rozkładanie to wyzwania, na które dobra blenda jest odpowiednio przygotowana. Ostatni aspekt jest szczególnie ważny wówczas, gdy blenda będzie często transportowana. Decydując się na zakup blendy fotograficznej, pamiętaj, że dobra jakość ma ogromne znaczenie. Warto skorzystać z oferty zaufanego sklepu fotograficznego, który ma doświadczenie i wiele pozytywnych opinii klientów. Jak znaleźć taki sklep? Pomocny okazuje się internet. Warto zapoznać się z rankingami, wpisami na blogach tematycznych. Nie zapominaj również o grupach dla fotografów, które można znaleźć na Facebooku.